¨Kişisel Asistan¨lar Çağında Yaşamak

Alexa, Google Assistant, Siri, Cortana … Piyasadaki pekçok kişisel asistan çözümünden sadece birkaçı. Önerme aslında oldukça çekici. Evde otururken, araba kullanırken, çocuklarla meşgulken elinizi bilgisayarınıza ya da telefonunuza sürmeden sorular sorup cevap alabşlmek ve iş yaptırabilmek.

Amazon’un çözümü Alexa, mesela, 10,000 adet uygulamayla geliyor. Amazon bunlara yetenek diyor. Hani Alexa bir kişisel asistan ya. Çok teyenekli anlayacağınız.

¨Alexa!¨ diye sesleniyorsunuz, hemen cevap geliyor ¨Emret abicim¨.
Silikon Vadisi ne tarafa düşer?
Silikon vadisi Californiya eyaletinde teknoloji şirketleriyle meşhur bir bölgenin adıdır.

Sonra aklınıza geliyor ve soruyorsunuz: ¨Alexa, yarın Ahmet Abiyle saat 9 da mı görüşüyorduk, yoksa onda mı?¨
Cevap geliyor: ¨Saat 10 da tabii ki. Aman Abi sakın unutma, Ahmet Abi çok gücenir.¨

Ya da ¨Alexa¨ diyor yenge. ¨Gece bebeler uyuduktan sonra çamaşır makinesini çalıştırır mısın? Ufaklık makineyi çalışır görünce hemen başına gidip oynamaya başlıyor.¨
¨Tabii canım, ne demek.¨ diyor Alexa.

Dedik ya oldukça yetenekli bir asistan Alexa. Google Assistant, Siri ya da Cortana da çok geride değil. Belki azıcık daha çalışıp zeki olmaları lazım ama hemen hemen oradalar zaten.

Tabii bütün bunları yaparken Alexa’nın sizinle ilgili herşeyi bilmesi gerekiyor. ¨Alexa, akşama yemeğim yok, bize bir kıymalı, bir kaşarlı pide söyler misin?¨ sorusuna doğru cevabı verebilmesi için evin enrede olduğunu, hangi pideciyi arayıp sipriş vereceğini, para verilmesi gerekiyorsa kredi kartı numaranızı ve daha pekçok bilgiyi.

Ya da ¨Alexa, yarın akşam İzmirde olucam, Konak civarında hangi oteller var?¨ diye sorduğunuzda cevap verirken Hilton’u mu Radisson’u mu önce söyleyeceği, ya da Sheraton’dan bahsedip bahsetmeyeceği çok önemli bir soru. Aslında işin özünde bu tür cihazları piyasaya çıkaran şirketler tam da bu yüzden bu işin peşine düşmüş durumdalar. Kim bu şirketler? Amazon, Google, Microsoft, Apple … Yani dünyanın en güçlü teknoloji şirketleri. 10 yıldır cihaz işlerine bulaşmış biri olarak sizi temin ederim cihaz satışından kimse ciddi para kazanmıyor. Pekçok durumda zarar ediyor bu şirketler. Peki neden yapıyorlar bu işi? Hilton’la anlaşıp soru geldiğinde Hilton’u Radisson’dan önce söylemek için.

Alexa evin hemen her yerinden sizi duyacak yetenekte. 7 farklı mikrofonla sürekli sizi dinleyip ¨Alexa!¨ diye seslenildiğinde hemen yetişebiliyor. Pekçok insan evine birden çok cihaz koyuyor. Ve konuşmalar sürekli dinlenip kaydediliyor. Kısa bir süre önce işlenen bir cinayetin tek tanığı oldukça tanıdık bir isimdi: Alexa! Amazon uzun süre direndikten sonra bu hafta mahkeme kararına uyarak cinayet anında kaydedilen sesleri delil olarak mahkemeye teslim etmeyi kabul etti. Alexa artık cinayet anında evin içindeki bir fert gibi mahkemede şahitlik edecek.

Daha ilginci, insanlar bu cihazı yatak odalarına koyuyorlar. Aman Allahım!

Kullanıcının cihazı almak için verdiği parayı bir yana bırakırsak, bu tür ürünlerin hayatı kolaylaştırdığı muhakkak. Sorularınıza anında doğru cevabı alabilmek, iş yaptırabilmek, toplantıları organize edip zamanı geldiğinde hatırlatılmak güzel bir şey. Fakat karşılığında kaybettiğiniz kişisel güvenliğiniz ve mahremiyetiniz olunca insan iki kere düşünmeli gibi geliyor bana.