Airbnb 2016 Yılını 1 Milyar Dolar Yatırımla Kapattı ve Kara Geçti

Airbnb 2016 yılında toplam 1 Milyar (tekrar ediyorum Milyar) dolar yatırım alarak piyasadaki en kıymetli unicorn’lardan biri olma iddiasını sürdürdü. Bugün TechCrunch’da çıkan bir habere göre daha önce Google ve TCL tarafından lead edilen 555 Milyon dolarlık yatırımın ardından ikinci roundda 448 Milyon dolar daha alarak 2016 yılındaki toplam yatırımı 1 Milyar doların üzerine çıkarttı. Şirketin değeri 30 Milyar Dolar olarak belirlendi. Şirkete yakın kaynakların söylediğine göre şirket aynı zamanda 2016 yılında karlı duruma da geçti.

Canım memleketimin yıllık toplam gayrı safi milli hasılası üç aşağı beş yukarı 800 Milyar Dolar. Kime sorduğunuza ve dolar kurunun nerede olduğuna bağlı olarak bir miktar oynayabilir. Ama yaklaşık vaziyet budur. Silikon Vadisinde daha halka açılmamış bir şirketin bir yılda aldığı yatırım miktarı 1 Milyar Dolar ve değeri 30 Milyar olunca insan ister istemez biraz düşünüyor.

Airbnb paylaşım ekonomisinde başı çeken şirket. İnsanların evlerinde boş duran odalarını otel misali kısa süreliğine kiraya verip para kazanmalarını sağlayan, kalan misafirlere de gittikleri şehri turist gibi değil yerlisi gibi tecrübe etme imkanı sağlayan bir pazar. Bazı okuyucularımıza bunun anlamı yokmuş gibi gelebilir. Bu fakir dünyanın muhtelif ülkelerinde hem iş icabı hem turist olarak çokça gezmiş birisi olarak güvenle söyleyebilir ki insan bazen bu tür tecrübeler arıyor. İstanbula gelip Sultan Ahmete yakın bir otelde kalmak, Ayasofya, Topkapı, Süleymaniye gezmek, Boğazda bir tur atıp Antalyaya uçmak çok klasik. Onun yerine, özellikle de onu zaten yaptıysanız, Maltepe’de, Acıbadem’de, Kağıthane’de, Eyüp’te bir apartmanda iki yakasını bir araya getirmeye uğraşan klasik bir Türk ailesinin evinde misafir olmak, sabah bakka Ahmet Amca’dan taze ekmek alıp peynir, zeytin Allah ne verdiyse yemek, Metrobüse, Tramvaya binip işe giden kalabalıklara eşlik etmek, daha yeni ‘this is a pen’ demeyi öğrenmiş ilkokul çağındaki çocuklarla İngilizce muhabbet etmek farklı bir tecrübe. Pekçok insan bunun için yapıyor. Hem de otel fiyatından daha makul bir fiyata.

Eminim Türkiye’de de benzer işler yapmaya çalışan şirketler vardır. Airbnb 1 Milyar yatırım aldı diye duyduklarında ağızlarının suyunun akacağına ve derin bir iç çekeceklerine eminim. Hey gidi dünya…