Amazon Alexa İlk Android Telefona Geldi

Amazon Alexa ilk defa bir Android telefona ulaştı. Amerika’daki Huawei Mate 9 kullanıcıları artık Amazon Alexa’yı telefonlarında kullanabşlşecekler. İlk olarak bir yazılım güncellemesiyle ulaşabilecekleri uygulama daha sonra Google Play Store’da da hazır olacak.

Kullanıcılar Alexa’nın özelliklerini kullanabilmek için hem Amazon Alexa uygulamasına hem de Huawei Alexa uygulamasına sahip olmaları gerekecek. İçimizdeki mahremiyet düşkünü arkadaşlar için hemen hatırlatalım, hayır bu uygulama/lar her an sizi dinleyemiyor. Alexa’dan Herhangi bir iş istemek için uygulamayı açıp öyle konuşmanız gerekiyor.

Alexa’nın pekçok ¨yeteneği¨ Huawei Mate 9 cihazlarda mevcut olsa da tüm yetenekler kullanılamayacak. Uygulama şimdilik konum ve bağlantılar gibi telefonun temel özelliklerine erişemediği için pekçok özellik kullanılamayacak. Ama görünüşe göre bütün bunlar yol haritasında mevcut ve önümüzdeki güncellemelerle kullanıclara sunulacak.

Kişisel asistan pazarı son döenmde oldukça kızıştı. Google Assistant, Siri, Samsung Bixby ve Amazon Alexa bu pazarın önde giden oyuncuları. Çok hızlı bir pazar payı kapma mücadelesi devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Google Assitant’ın önce LG daha sonra da birçok başka telefona ekleneceği açıklanmıştı. Ben şahsen önümüzdeki dönemde bu savaşın daha da kızışacağını düşünüyorum.