CIA’in Kullandığı Açıkları Wikileaks Önce Apple, Google, Samsung Gibi Üreticilerle Paylaşacak

Image result for cıa wikileaks

Bugün (tarihler 9 Mart 2017’yi gösterirken) Wikileaks kurucusu Julian Assange bir açıklama yaparak Salı günü ortaya çıkardıkları CIA’in kullandığı güvenlik aöıklarını önce Apple, Google, Samsung gibi üretici şirketlerle paylaşacaklarını söyledi. Assange bunu yapmaktaki amaçlarının CIA’e karşı bu şirketlerle birlikte çalışmak ve bu açıklaırn yanlış ellerde kullanımlasına engel olmak olduğunu söyledi.

Apple, Google ve Samsung kendi açıklamalarında bu açıkların çoğunun zaten kapatıldığını iddia ettiler. Gerçekten kapatılıp kapatılmadığını ve gerçekten önemli açıkların mı yoksa öenmsizlerin mi kapatıldığını hep birlikte zaman içinde göreceğiz.

Bana göre bu işin en ilginç yanı CIA’in başkalarını avlamaya çalışırken av haline gelmesi. Ava giden avlanıyor yani. Dahasıö daha çok kısa bir süre önce gündemin ana maddesi Rusya’nın Amerika seçimlerini hacklediği ve bununla seçim sonucunu değiştirdiği iken bugün kendi ülkesinde ve kendi vatandaşına karşı, üstelik de devletin parasıyla ve insanların evindeki kendi cihazlarını kullanarak CIA’in kendisiinin yapıyor olması. Biraz tencere meselesi yani. Tencere dibin kara, seninki benden kara.

Assange açıklamasında teknik açıkların ne olduğunu tez zamanda herkesle paylaşacaklarını söyledi. Bekleyelim, görelim.