Google Android O’yu Yazılımcıların Beğenisine Sundu

Google Android’in yeni sürümü Android O’yu yazılımcıların beğenisine sundu. Bugün yapılan açıklamayla işletim sisteminin henüz son kullanıcı için hazır olmadığını, ancak yazılım geliştiricilerden geri dönüş almak istedikleri için piyasaya çıkardıklarını söylediler.

Yeni işletim sistemi pil ömrünü uzatacak yeni özelliklerle birlikte bilridirmlerle ilgili düzenlemeler de içeriyor. Mesela artık arka tarafta çalışan uygulamalar konum bilgisine çok sık ulaşamayacak. Bildirimlere getirilen düzenlemeyle de kullanıcılar artık bildirimler üzerinde daha fazla söz sahibi oalcak. Örneğin farklı uygulamaların bildirimleri birleştirilebilecek.

Google’ın en büyük sorunlarından birisi bölünmüş bir ekosistemle muhtapa olması. Dünyanın dört bir yanından pekçok şirketin ürününde kullanılan Android işletim sistemini üretici şirketler çeşitli sebeplerle Google’ın istediği takvime uygun olarak güncellemiyorlar. Bazıları geliştirme için bütçe ayırmak istemezken diğerleri de eski ürünleri güncellediklerinde yeni ürünlerinin pazar payı kaybedeceğini düşünüyor haklı olarak.

Yeni işletim sisteminin detayları Google’ın Mayıs ayındaki Google I/O konferansında daha detaylı görücüye çıkacak.