Google Arama Motorundan Neden Hiç Bahsetmiyor?

Google tartışmasız dünyanın en büyük arama motoru. Hem kişisel bilgisayarlarda, hem mobil cihazlarda web araması için insanların ilk gittiği ve sürekli kullandığı servis. Bir rivayete göre sitede günlük 6 milyar arama yapılıyor ve yaklaşık günlük aktif kullanıcı sayısı 1.5 milyarın üzerinde. Facebook da dahil dünyada bu seviyede kullanıcı çeken başka bir servis yok.

Peki ama, geliştirdikleri en ucubik teknolojiyi bile sonuna kadar reklam etmekten çekinmeyen Google ekibi ağızlarını açıp da bir kere bile bu konudan bahsetmiyorlar?

Efendim, için sırrı tekel (monopoly) olmakta. Eğer bir şirket kendi pazarının tek hakimiyse ve tüm pazarı kontrol ediyorsa, buna tekel diyoruz. Google da arama motoru pazarının tartışmasız tek hakimidir. Her ne kadar Yahoo’sundan Microsoft’una, Baidu’sundan Yandex’ine kadar pekçok şirket Google’ rakip olmaya çalışmış ve küçük yerek pazarlarda kısmi başarılar elde etmiş olsalar da, global ölçekte Google’ın tahtını sarsan ve tehdit oluşturabşlecek şirket henüz çıkmadı. Bir araştırmaya göre Google pazar payı %80 civarında seyrediyor ve rakiplerinden hiçbiri %10 bile pazar payına sahip değil.

Diyebilirsiniz ki, tekel olunca neden bahsetmiyorlar bu konudan? Tabii ki kendilerine dikkat çekmemek için. Amerika, Avrupa, Çin ve daha başka pazarlarda şirketlerin tekel olmasına engel olmakla mükellef devlet kuruluşları mevcut. Bunların görevi bir şirketin haddinden fazla büyüyüp rakipleri ezmesine ve piyasada kullanıcı/müşteri aleyhine gelişebilecek durumları engellemektir. Piyasayı tek başına kontrol eden şirket fiyatları belirleyebilir. Rakip olmayınca her yıl %10 zam yaparak kısa sürede fiyatları birkaç katına çıkarabilir. Ya da rakipleri ezerek piyasada rekabet olmamasını sağlayabilir. İşte bu kuruluşların temel görevi işler daha bu noktaya gelmeden vaziyete hakim olmak ve şirketlerin tekel olmasını engellemektir.

Google arama motoru piyasasının tek hakimi olarak zaten birçok ülkenin regülasyon kurumunun gazabına maruz kalıyor. Dahası Mikrosoft, Google, Apple gibi piyasaya hakim olan bol paralı şirketler devletler için de önemli bir gelir kaynaşına dönüştürülebilir. Özellikle de başka ülkenin şirketiyse ceza kesip Milyarlarca dolar para almak çok cazip bir durum. Google’ın tekel olduğunu söyleyip bölmeye çalışmak, ya da bunu bahane edip brkaç milyar dolar para cezası kesmek Avrupa Birliği, Rusya ya da Çin gibi ülkelerin tabii ki içine gelecektir.

Bu fakir bu durumu Western Digital’de çalışırken içeriden bizzat gözleme fırsatını bulmuştu mesela. Western Digital, Hitachi’nin harddisk şirketi olan HGST’yi satın almıştı. Avrupa ve Amerika regülasyon kurluşları izin verdiği halde Çin Devletinin kurumu 2-3 sene oyaladı ve izin vermedi. Bu süre zarfında şirketler birleşemedi, yapmak istedikleri işçi çıkarmaları yapamadılar (bizim için iyi oldu tabii), masraflar beklenenden fazla şişti vs.

İşte bu tür sorunlarla karşılaşmamak, ve söyledikleri kendi alyhlerine delil olmasın diye Google ve benzeri büyük şirketler tekel oldukları marketlerden hiç bahsetmezler. Küçük projeler, özellikle de rakipleri zorlayacak projeler her zaman öne çıkarılır ve abartıla abartıla anlatılır. Ta ki rakipler sıkıntıya girsin 🙂