Google Maps Yerinizi Arkadaşlarınızla Paylaşmaya İzin Veriyor

Google Maps uygulamasında yapılan bir değişiklikle artık kullanıcılar bulundukları yeri geçici süreliğine arkadaşlarıyla paylaşabilecekler. İster bir iş yemeğine yetişmeye çalışıyor olun, ister bir arkadaşınızla kahve içmeye gidiyor olun, nerede olduğunuz ve ne zaman ulaşacağınız çok önemli bir sorudur. Google Maps’deki bu yeni özellikle geçici bir süreliğine yalnızca dilediğiniz kişilerle konumunuzu gerçek zamanlı olarak paylaşabileceksiniz.

Bu özelliğin WhatsApp ya da benzer uygulamalardaki konum özelliğinden farkı gerçek zamanlı paylaşım olması. Yani siz ileriedikçe konum da ilerleyecek ve arkadaşlarınız sizin ne zaman ulaşacağınızı tam olarak bilebilecekler.

Mahremiyet problemine bir çözüm olarak Google paylaşımı 15 dakika ile 3 gün arasında kullanıcının seçeceği bir süreyle sınırlı tutuyor. Yani bir yemeğe yetişmeye çalışırken paylaştığınız konumunuz yüzünden yemek arkasından nereye gittiğinizi bilmelerine gerek olmayacak. Ya da birlikte bir hafta sonu gezisine çıktığınız arkadaşlarınızın hafta içinde nereye gittiğinizi bilmesi gerekmiyor.

Google Blogunda yapılan açıklamayla bu özelliğin kısa sürede dünya genelinde kullanıcılara açılacağı söylendi.