Google Reklam Boykotunun Maliyeti $750 Milyon Doları Geçebilir

Birçok büyük şirket YouTube’a reklam vermeyeceklerini açıklamaya devam ediyor. Birkaç hafta önce reklamların vahşet, terorizm ve ırkçılık içeren video içeriğiyle gösterilmesine tepki olarak başlayan boykot Cuma günü Starbucks ve Walmart gibi dev şirketlerin de katılımıyla hızla ilerliyor.

Google’da ise hadise küçük şiddetli bir paniğe yol açıyor gibi görünüyor. YouTube için net bir ciro açıklanmazken tahminlere göre YouTube cirosunun yaklaşık $10 Milyar Dolar olduğu düşünülüyor. Bazı analistlere göre bu boykotun kısa vadedeki maliyeti $750 Milyon dolardan az olmayacak. Bu miktarda paralar söz konusu olduğunda Google gibi paraya para demeyen bir şirketin bile ciddiye alması beklenir tabii ki. Geçtiğimiz günlerde Google yönetimi reklam verenlerden özür dilemiş ve sorunları gidermek için var güçleriyle çalışacaklarını açıklamışlardı.

Ancak sorunun birkaç boyutu var. Birincisi, Google kullanıcıların içerik yayınlamasını kısıtlama yoluna giderse bu sefer kullanıcı boykotuyla karşılaşabilir. Başta YouTube olmak üzere, Google’ın kendiiçeriğini üretmeyip tamamen kullanıcı içeriğine dayandığı düşünülürse kullanıcı boykotu daha elim sonuçlar doğurabilir.

İkincisi, içeriğin reklamla eşleştirilmesi Google mühendislerinin geliştirdiği yapay zeka programlarıyla sağlanıyor. Ne kadar iyi yazılmış olursa olsun, bu programların bir noktada yanlış reklamı yanlış içerikle eşleştirmesi kesin oalcak bir durum. O noktada tartışmanın yenşden alevlenmesi kaçınılmaz.

Son olarak Google hangi içeriğin kabul edilebilir, hangisinin zararlı/tehlikeli/ırkçı/terörist içerik olduğuna karar veremez. Yani kendisini o kararı verecek pozisyona asla düşürmek istemez. Zira o kapıyı bir kez açınca arkası gelecektir. Hani bir grubun terörist dediğine başkalarının özgürlük savaşçısı demesi meselesi.

Google’ın işi kolay değil vesselam. O grupta çalışan arkadaşlara iyi eğlenceler diliyorum.