İntel Sürücüsüz Araba Pazarının Önemli İsmi Mobileye’ı $15 Milyar Dolara Satın Aldı

İntel sürücüsüz araba sensör piyasasında %70 pazar payı olan İsrail merkezli Mobileye şirketini $15 Milyar doalra satın aldı. İntel bugüne kadar bu pazarda ciddi bir varlık gösterememişti. Nvidia ve Qualcomm gibi rakipler birkaç yıldır bu piyasada önemli adımlar atarken İntel ciddi baskı altındaydı.

Mobileye 1999 yılında kuruldu ve halen 660 çalışanı var. Borsada işlem gören şirketin hisseleri yapılan açıklamalarla yaklaşık %30 artış gösterdi. Şirketin %7’si CEO ve birkaç üst düzey yöneticiye ait. Diğer bir %7’lik kısım da İsrail’in en büyük araba ithalatcısına ait.

Mobileye piyasadaki çoğu araba şirketinin sürücüsüz araba projelerinde parça ve çip sağlayan şirket. Bu pazarın en çok konuşulan oyuncusu Tesla’ya da geçtiğimiz yıla kadar parça sağlıyorlardı. Tesla’nın bir aracının Autopilot programındayken kaza yapıp bir kişiyi öldürmesi üzerine karşılıklı suçlamalarla iki şirket yollarını ayırmıştı.

İntel’in şirket içindeki araba projeleri Mobileye projeleriyle birleştirilecek ve birleşmiş ekibin yönetimi Mobileye CEO’su tarafından üstlenilecek.