LG’nin Yeni Telefonu G6 Samsung’u Zorlayacak Gibi Görünüyor

LG G6

Mobile World Congress’den gelen haberlere göre LG’nin yeni telefonu görenleri etkiliyor. Geçen yılki ürünleri G5’ın aksine, bu yılın ürünü cep telefonu pazarında etkin bir pay alacak gibi görünüyor.

Bu yıl LG G6, geçen yılki üründe olmayan birkaç özellikle piyasaya çıkıyor. Öncelikle rakip pekçok üründe yıllardır olan su geçirmezlik özelliği LG telefonlara ad eklenmiş. Ancak bunun yan ürünü olarak LG telefonun pilinin değiştirilebilme özelliğini kaldırmış. Arkası açılabilir bir kapakla kapatıldığında telefonu su geçirmez yapmak kolay olmasa gerek. IP68 sertifikasına sahip ürün, zarar görmeden 1 metre su altında 30 dakika kalabiliyor.

Bu yılki G6 başka hiçbir telefonda olmayan 18:9 (2:1) ekran oranıyla da görenler şaşırtıyor. Aynı kategorideki pekçok telefon 16:9 ekran oranına sahip. Böyle bir ekranla piyasaya çıkılması Netflix ve benzeri servislerdeki bazı filmlerin ekranın yanlarında siyah bantlar olamdan gösterilmesini sağlamak.

Bu yıl LG için yeni olan, ancak Samsung ve başka rakiplerin bir süredir ürünlerine koyduğu bir diğer özellik de kablosuz şarj etme özelliği. Şimdilik bu özellik sadece ABD pazarında satışa sunulacak.

V20 ve G5 modellerinde olduğu gibi, G6 modeli de arkada 2 kamerayla geliyor. 13 Megapixel standart kamera ve 120 derece geniş açılı kamera arasında seçim yaparak aynı pozda farklı detayları yakalamak mümkün.

Bir diğer özellik de Google Assistant’ın bu telefonda standart olarak gelmesi. Daha önce yalnızca Google’ın kendi ürünü oalrak satışa çıkardığı Pixel telefonlara eklenen bu özellik, LG G6 ile ilk defa Pixel dışında da bir telefonda piyasaya çıkmış oluyor.

Her ne kadar çoğu kullanıcı farketmeyecek olsa da LG G6 Qualcomm Snapdragon 821 çiplerle donatılmış. Qualcomm’un Snapdragon 835 modeli daha hızlı ve yeni olsa da LG geçen yılın ürünlerini kullanmayı tercih etmiş.