Silikon Vadisi Sözlüğü: Unicorn ve Decacorn Nedir?

Unicorn antik çağlardan beri tasvir edilen mitolojik bir canlıdır. Alnında sivri spiral şeklinde bir boynuzu olan göz alıcı bir at. O kadar nadirdir ki bugüne kadar gerçek bir unicorn gören olmamıştır.

Startup dünyasında unicorn değeri $1 Milyar Doları aşan şirketlere verilen addır. Bu isim ilk defa venture kapitalist Aileen Lee tarafından 2013 yılında kullanımıştır. Hani 1 Milyar dolar değer biçilen şirketlerin çok nadir olmasına nisbeten. Ama aslında piyasada bilinen 229 adet unicorn şirket vardır. Çoğunluğu Amerika ve Çin’de olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde örnekleri mevucttur.

Decacorn ise değeri $10 Milyar doları aşkın şirketlere verilen addır. Latince ¨deca¨ on sayısı (10) demek. Decacornların sayısı bile bir düzineden fazla aslında. En büyükleri $68 Milyar değer biçilen Uber. Sonra Çin merkezli ANT Financial geliyor $60 Milyar değerle. Airbnb, Palantir, Dropbox, Pinterest gibi çokça bilinen pekçok şirket var decacrn listesinde.

Eski Unicorn’lardan en çok bilineni tabii ki Facebook. Halka açılmadan önceki son round’da değeri $50 Milyar Dolar olarak belirlenmişti. Alibab, Zynga, Twitter, Square gibi başka birçok eski Unicorn da halka açılanlar arasında.