Tablet Satışları Nereye Gidiyor?

 

Bugünkü iPad fiyat lırma açıklamasından sonra biraz araştırmaya başladım, tablet satışları ne alemde diye. IDC Şubat ayında 2016 yılı tablet satışfiyatlarının %16 azaldığını söylemiş. Strategy Analytics de %9 azaldığını açıklamış. Başka kaynaklarda da benzer rakamlar var. Her ne kadar tam sayı üzerinde anlaşamamışlarsa da görünüşe göre satışlar %10-15 civarında düşmüş.

Tablet ilginç bir ürün kategorisi. iPad ilk çıktığında pekçok müşteri heyecanla ürünü aldılar ve çok büyük bir heyecanla kullanmaya başladılar. Ama sanırım zaman içerisinde heyecan seviyesi biraz azaldı ve iPad’le birlikte bütün tablet ürünleri kullanıcı hayatındaki gerçek yerini buldu. Çözdükleri sorun ve karşıladıkları ihtiyaç oranında kullanılır hale geldiler.

İtiraf edelim, pekçok evde tabletler aslında çocuklar için çok pahalı bir oyuncak. Anneler babalar çoğu zaman ellemiyorlar bile. Çocuklarda sıra gelirse belki. Kullananlar da cep telefonundan ve dizüstü bilgisayarlardan beklediklerini tabletlerinden pek beklemiyor. Çoğumuz tabletimizi evde bırakmayı tercih ediyoruz dışarı çıkarken. Oysa telefonlar dışarı çıkarken yanımızda oldupundan emin olduğumuz ilk şey. Bilgisayar da pekçoğumuz için olmazsa olmaz, bazılrımız için de ekmek teknesi. Ama tablet akşam TV seyrederken elimize aldığımız, belki biraz haber bakmak için, belki Facebook’da dolanmak için kullandığımız lüks tüketim malzemesi.

Hal böyle olunca hem cihaz kolayca eskimiyor, hem de beklentiler zaten düşük oluyor. Sonuçta da kimse cep telefonuna yaptığı muameleyi yapıp tabletini her bir iki yılda bir güncelleyip yenisini almak zorunda hissetmiyor kendini.

Bir diğer etken de, özellikle Amerika pazarı için, tabletlerin mobil şirketleri tarafından satılıyor olmaması. Daha doğrusu, mobil şirketlerin tablet satışındaki payının çok küçük kalması. Cep telefonunda hep 2 yıllık planlar, kampanyalar vs yapıyorlar. Yıllardır kullanıcılar 2 yılda bir telefon değiştirilir diye şartlandırılmış durumdalar. En tutumlumuz bile 3 yıl olunca telefonunu değiştirmek zorunda hiisediyor kendini. Tabletlerde böyle bir şartlandırmaya maruz kalmadığımızdan kimse 3 yıllık tabletimi değiştirmem lazım diye düşünmüyor.

Bir diğer mesele de sanırım yıllardır tablet ürünlerinde ciddi hiçbir innvasyon yapılmamış olması olabilir. Ekranlar yeterince yüksek çözünürlükte, pil ömrü yeterince uzun, cihaz kullanıcının ihtiyacını karşılıyor, neden değiştirsin ki?

Samsung tablet ürünlerindeki değişiklikleri daha yeni açıklamıştı. Apple da bugünkü sessiz açıklamayla büyük bir değişikliğin gelmediğini tasdik etmiş oldu. Görünen o ki tablet piyasasında fazla bir değişiklik olmayacak bu sene.