Uber’de Çalkantılar Devam Ediyor. 2 Üst Düzey Yönetici Daha İstifa Etti.

Silikon Vadisi’nin en pahalı startup’ı Uber’deki çalkantılar bir türlü durulmuyor. Son olarak şirketin 2 numaralı ismi Jeff Jones; ve harita ve otonom sürüş konularından sorumlu VP’si Brian McClendon istifa etti.

Jeff Jones şirkete yalnızca 6 ay önce katılmıştı. Target’ta pazarlama bölümünün başındayken Uber’den aldığı teklifle ekibe katılmış ve şirketin marka, müşteri hizmetleri ve operasyon bölümlerinden sorumluydu. Pekçokları tarafından şirketin en aklı başında kişisi olarak görülen Jones’ın yalnızca 6 ay içerisinde şirketten ayrılması şirketteki krizin derinliği konusunda bir firik veriyor aslında. Jones yaptığı açıklamada Uber’de gördüğü liderlik uygulamalarının kendi inandığı değerlerle büyük çelişki gösterdiğini ve daha fazla devam etmek istemediğini söyledi.

McClendon ise Uber’e yaklaşık iki yıl Önce Google’dan katılmıştı. Daha önce Google’ın harita ve Google Earth birimlerinde önemli görevler üstlenen McClendon Uber’de de harita ve otonom sürüş bölümlerinden sorumluydu. Onun ayrılması da şirket için çok büyük problem olarak görülüyor, zira Uber için harita ve otonom sürüş hayati önemde iki konu. Şirketin uzun vadede karlılığı için otonom sürüş olmazsa olmaz olarak görülüyor.

Jones ve McClendon’ın ayrılması son birkaç ayda şirkette ortaya çıkan problemleri daha çok gözler önüne seriyor. Geçtiğimiz hafta şirketin otonom sürüş bölüm direktörü Raffi Krikorian istifa etmişti. Şirketin mühendislik bölümünün başındaki Amit Singhal da daha önce çalıştığı Google’daki bir cinsel taciz problemini Uber’e bildirmediği için atılmıştı. Son birkaç ayda pekçok başka üst düzey yönetici de istifa etmişti.

Son yatırım roundunda değeri $68 Milyar Dolar oalrak belirlenen şirket her yıl milyarlarca dolar zarar ediyor ve henüz hiç kar gösteremedi. Buna rağmen Silikon Vadisi’nin en pahalı ve en gözde startup’ı olma ünvanını koruyor. Ne diyelim, vadide hayat işte…