Yüzlerce Global Şirket Artık Google’a Reklam Vermeyecek

Google’ın reklamla ilgili problemleri derinleşmeye devam ediyor. İki gün önce İngiliz The Times gazetesi 250’den fazla şirketin Google’a reklam vermekten vaz geçtiklerini söylemişti. Temel problem bu şirketlerin reklamlarının şirket değerleriyle uyuşmayan içeriğin yanında yer alması. DAha spesifik olursak vahşet ve terorizm propagandası yapan içerikle birlikte yayınlanması ve bu içeriği yayınlayanlara para kazandırması.

Aralarında Toyota, VolksWagen, Tesco, Heinz gibi dev şirket ve markaların da bulunduğu pekçok şirketin endişeleri aslında yersiz değil. Başta YouTube olmak üzere, Facebook, Twitter, Instagram gibi servisler müşterilerin sürekli geri gelip içerikleri izlemesiyle ayakta duran şirketler. Sürekli gelen müşteriler reklama bakan göz demek ve Google da bundan para kazanıyor. Ve insanların sürekli geri gelmesinde, içerikleri izlemesinde ve paylaşmasında büyük payı olanlar da birleştirici, yapıcı içeriklerden çok bölücü, vahşet ve dehşet içeren videolar. Bu tür videoları yasaklamakla Google, Facebook vb şirketler ciddi bir kitleyi uzaklaştırmış olacaklar. Bunun bilinciyle uzun süre direndiler, ancak yüzlerce büyük şirketin reklam vermeyeceğini açıklaması ciddi bir ciro kaybı demek ve ne Google, ne Facebook ne de başka hiçbir şirket bunu kaldıramaz.

Silikon Vadisindeki birçok şirketin gelir kaynağı reklamlar. Google, Facebook, Twitter, Instagram, Snapchat ve daha niceleri doğrudan reklam sayesinde var olabilen şirketler. Reklam geliri ortadan kalktığında bu şirketlerin dayanabilmesi mümkün değil. O yüzden de bu şirketler mümkün olduğunca tarafsız davranmak ve orta yolu tutturmak zorundalar.

Geçtiğimiz seçim döneminde bu şirketlerin pekçoğu kendilerini çok açık bir şekilde Clinton’la birlikte konumlandırdılar. Son dakikaya kadar Clinton’ın seçimi kazanacağına kesin gözüyle bakılıyordu. Sonra beklenmedik birşey oldu ve Trump başa geçti. Bunun etkilerini vadide çok derinden hissedeceğiz önümüzdeki yıllarda.

Bir kere Clinton ekibinin harcadığı tüm paraya ve başta Silikon Vadisindekiler olmak üzere pekçok şirketin desteğine rağmen Clinton’ın kazanamamış olması Silikon Vadisi şirketleri için aslında bir tehdit oluşturuyor. Reklam işini en iyi bilme ve nokta atışla müşteiriy ikna etme iddiasındaki şirketler tüm varlıklarını ortaya koyarak pazarladıkları bir ürünü satamadılar. Bu internet reklamı konusunda kuşkular oluşturdu birçoklarının aklında.

Sonra açık bir siyasi pozisyon almakla ülkedeki insanların yarısını karşılarına almış oldular. Ülkenin yarısı Trump’a oy verdi, diğer yarısı Clinton’a. Siz Cliton’ı bariz bir şekilde desteklerseniz en azından bazı Trump taraftarlarını kendinizden uzaklaştırmanız beklenecek bir durumdur.

Dahası bir de ekonominin genel durumu var tabii. Vadide dolaşırsanız, ev fiyatlarına, ortamdaki $100,000 dolarlık Teslaların sayısına bakarsanız herşeyin mükemmel gittiğini düşünebilirsiniz. Ancak Trump’ın seçimi Amerika’yı tekrar süper güç yapma iddiasıyla kazandığını düşünürseniz derinlerde bir yerlerde birşeylerin tam da olması gerektiği gibi olmadığını farkedersiniz. Reklam bütçelerinin de bundan etkilenmesi gayet normaldir bu durumda.

Her ne olursa olsun, reklam verenlerin bundan vazgeçmiş olması hem Google için, hem de tüm vadi için kaygı verici bir durum. Dileyelim, bu küçük bir olay olarak kalsın ve buradan ileri gitmesin.